Asansör Akademisinin Kayseri Ayağı Tamamlanmak Üzere

ASANSÖR AKADEMİSİNİN KAYSERİ AYAĞI TAMAMLANMAK ÜZERE

“Çalışmalar Pandemi Sürecine Rağmen Hız Kesmedi”

Türkiye Asansör Sanayicileri Federasyonu (Türkiye ASFED)’nun, Türkiye’de asansör eğitimde farkındalık yaratan ve önemli bir dönüşümün başlangıcına işaret eden projesinin üçüncü ayağı pandemi dönemine rağmen hız kesmeden devam ediyor. Bu dönemde 7/24 çalışmaya devam eden sektör çalışanları; Türkiye ASFED ve KAYSAD organizasyonunda Kayseri ayağındaki projenin tamamlanması için yoğun bir çaba harcıyor.

ASFED’in Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 28 Mart 2018 günü imzaladığı protokole istinaden Mesleki ve Teknik Liselerde asansör bölümlerinin açılması yönünde karar alınmıştı. 2018 Ekim ayında Ankara’da açılan ilk akademinin ardından ikincisi ise Eskişehir Türkiye ASFED Asansör Akademisi olarak 18 Aralık 2019’da açılmıştı. Projenin üçüncü ayağı olan “Kayseri Türkiye ASFED Asansör Akademisi”nin ise Eylül 2020’de açılması yönünde çalışmalar devam ediyor. Türkiye ASFED ve KAYSAD organizasyonunda sürdürülen proje için Kayseri’de Haziran 2020 itibari ile gelinen aşamayı ve okulun bölgeye katkılarını değerlendirdik.

Kayseri Türkiye ASFED Asansör Akademisi, Kocasinan Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi’nde yer alacak. Okul Müdürü Ahmet Hakan Altan ve Öğretmen Salih Kartoğlu okulun bu dönüşüm sürecini anlattı.

Öncelikle okulumuz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

SALİH KARTOĞLU: Okulumuz, 1986’da eğitime açılmış bir okul ancak şu an bulunduğumuz akademinin de yer alacağı binamıza geçişimiz 1990 yılıdır. Mevcutta bin 400 küsur öğrencimiz var. Okulumuzda 27 alan 142 dal için eğitim alanları ve eğitim donanımı olmasına karşın, aktif öğrencimizin olduğu 17 alan ve 60 dalımız bulunuyor. İhtiyaç ve öğrenci olması halinde diğer dalların açılması için de gerekli donanıma sahibiz. Mevcut öğrencilerimizin yaklaşık 200’ü elektrik-elektronik bölümünün çırak öğrencisi olup şu an bunlar arasında 30’a yakın asansör bölümünde eğitim alan öğrencimiz bulunuyor. Okulumuzun diğer farklı bir özelliği de yatılı öğrencilerin kaldığı bir pansiyonumuzun bulunması. Pansiyonumuz yaklaşık 144 öğrenci kapasiteli. Yani sadece Kayseri değil, Kayseri çevresi ile Türkiye genelinden de öğrenci alıyoruz.

ÇİFT DİPLOMALI MEZUNİYET İMKÂNI BULUNUYOR

Kocasinan Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi’nin önemli bir özelliği de çift diplomalı bir sisteme açık olması. Bu konuda da bilgi verir misiniz?

SALİH KARTOĞLU: 2017 yılında ortaöğrenim kurumları kanununa tabi olduğumuzda bir çok şey değişti çıraklık sisteminde. Bu kanun değişikliğinin ardından ortaöğrenim niteliği kazanmamızla birlikte  öğrenci ortaokul sonrası bize geldiğinde, son dört yıldan muaf sayılıyor. 11. sınıfın sonunda girilen sınavda başarı gösterenlere kalfalık, 12. sınıfın sonunda girilen beceri sınavında başarı gösterenlere de ustalık belgesi veriyoruz. Bu öğrencilerimiz, açık liselerde okudukları dallarındaki meslek derslerinden de muaflar. Yani öğrenci 9. sınıfta bize geldiğinde dört yıllık süreçte aynı anda açık liseye kayıt yaptırır, 110 kredilik ortak derslerini bitirirse meslek derslerinden muaf oluyor. Böylelikle 12. sınıfın sonunda isterse hem ustalık hem de meslek lisesi diplomasına ulaşabilir.

“Öğrencilerimiz, Türkiye ASFED Akdemi ile aldığı asansör eğitiminin karşılığını bulacak”

Çıraklık eğitimi açısından önemli bir okulsunuz ancak asansör dalı ile ilgili bugüne dek bir atölyeniz yoktu. Bu eksikliği nasıl tamamlıyordunuz?

SALİH KARTOĞLU: Çıraklık sistemi okulları arasında, Türkiye’de eğitim veren en eski ve köklü okullarından biriyiz. Elektrik-Elektronik bizim ilk açılan dallarımızdan birisi. Yanılmıyorsam Türkiye’de 336 mesleki eğitim merkezi var ve hem kapasite hem öğrenci sayısı hem de eğitimde ilk beşte olduğumuzu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak asansör dalında eğitim alan ya da almak isteyen öğrencilerin pratik eğitim yapabileceği bir ortamımız yoktu. Bu yüzden Türkiye ASFED’in bu akademi projesi bizim için çok kıymetli. Pratik eğitim ortamlarını çok zor koşullarda yine dışarda işverenlerle iş birliği halinde sağlıyorduk. Örneğin diyorduk ki; son dört saat için şu ders için, şu yere gideceğiz ve çocuklar orada o beceriyi göstereceğiz. Buradan kalkıp çocuklarla ders bitimi rica ettiğimiz bir işverenin yanına gidiyorduk. Ama her şeyden önce bunlar hep riskli şeylerdi. Bizim için bu akdemi halen eğitimlere devam eden öğrenciler için çok rahat, güzel ve son teknoloji bir eğitim ve pratik yapma ortamını sağlayacak olması açısından çok önemli.  Bu da sektöre girecek öğrencilerimizin bu işe motivasyonunu arttırmakla beraber, daha iyi ve daha doğru pratik becerileri kazanmalarını sağlayacak. Teorik eğitimi, doğru pratik ile birleştiremezseniz yanlış beceri alışkanlıkları ile sektörde çalışmaya devam eder çocuklar. Ama teoriğini verip, doğru pratiği de kurulacak bu akademi de verdiğimizde hem sektöre katkı sağlamış olacağız, hem de sıkıntılı olan bazı şeyleri düzeltmiş olacağız.  Öğrencilerimiz, Türkiye ASFED Akdemi ile  aldığı asansör eğitiminin karşılığını bulacak. Yoksa açıkçası öğrenci, sadece yanında çalıştığı ustası kimse onun becerileri ile sınırlı kalma sıkıntısını da yaşayabiliyor.

AKADEMİDEN SEKTÖR ÇALIŞANLARI DA FAYDALANACAK

Atölyenin öğrenciler ile birlikte bir önemli katkısı da sektörde hali hazırda çalışan kişilerin eksik bilgilerini tamamlamaları için de bir fırsat sağlayacak olması. Yani, Kayseri Türkiye ASFED Asansör Akademisi, sadece orta öğrenimini tamamlamış öğrencilere değil, sektörde çalışıp becerilerini geliştirmek isteyen sektör çalışanlarına da açık olacak.

SALİH KARTOĞLU: Bu atölyeyi önümüzdeki dönem, “Geliştirme Uyum Kursları” için de kullanacağız. Örneğin; sektörde çalışan makine bakım ya da montaj ustalarının, kendilerini geliştirmeleri için hangi konularda  geliştirme eğitimlerine ihtiyacı varsa, o alanlarda mikro 30-40 saatlik eğitimler planlayacağız. Bu eğitimlere Türkiye ASFED ve buradaki KAYSAD derneğimizin katkıları ile sektörden işin uzmanı profesyonellerin gelerek dersler vermesi şeklinde planlayacağız. Bu şekilde halihazırda sektörde çalışanların da gelişimini sağlamış olacağız.

Bildiğimiz kadarıyla akademi aynı zamanda bir sınav merkezi de olacak. Bu konuda da bilgi verir misiniz?

SALİH KARTOĞLU: Anadolu’nun bu bölgesinde asansörcülük ile ilgili sınavların yapılabileceği pratik alanlarının olduğu sağlıklı bir yer maalesef yok. İnşallah bu akademi bittiğinde, aynı zamanda bölgede tek olacak bir sınav merkezi olarak da görev yapacak. 2017’de bakanlık kalfalık ya da ustalık düzeyinde belge almak isteyen kişinin hem teorik hem de beceri sınavında hangi kriterle ne iş yapacağını standart hale getirdi ve yayımlayarak Tüm Türkiye’de bu yayına ve kriterlere göre sınava yapılacağını bildirdi. Ancak asansör için yayımlanan standartlara uyan sınav alanları bulma güçlüğü ile karşı karşıya kaldık. 2017’den sonra asansör ile ilgili hali hazırdaki inşaatlarda ya da bitmiş binalarda sınav yapmak zorunda kalıyorduk. Bunun da çeşitli riskleri var. Üstelik sınav yapmak istediğiniz kuyu makine v.s. gibi koşullar her bina da uygun olmayabiliyor. Dolayısıyla Federasyonun Kayseri’ye yapacağı bu yatırım gerçekten sektör için çok önemli. Bir biz bu sayede; akademimizde yılda 6 defa sınav yapacağız. Bu sınavları akademi sayesinde okulumuzdan dışarı hiç çıkmadan, güvenli ortamlarda yapma şansını kazandık, bu bizim için çok önemli. Bu alt yapıyı kurulduğu için hem Türkiye ASFED hem de KAYSAD’a çok teşekkür ediyoruz.

“TÜRK ASANSÖR SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNE ÖNEMLİ BİR KATKI SUNUYOR”

Kayseri Türkiye ASFED Asansör Akademisi, gerek asansör dalında okuyan öğrencilerin sağlıklı ortamlarda doğru pratik bilgileri uzman kişi ve ortamlarda alması, gerek sektördeki çalışanlara geliştirme uyum kursları verilmesine olanak tanıması, gerekse bölgedeki alanın tek sınav merkezi olacak olması özellikleri ile çok önemli bir sektörel yatırım özelliği taşıyor. Türkiye ASFED’in akademi projesinin destekçisi olan pek çok yerli asansör firması sağladıkları bu katkı ile Türk asansör sektörünün gelişimine önemli bir katkı sunuyor.

 “Bu akademi ile asansör alanında istihdamı arttırmış olacağız”

Okul Müdürü Ahmet Hakan Altan ise; mesleki eğitimde alanından mezun olan öğrencilerin yine alanında iş bulmasının önemine vurgu yaparak akademinin bu amaca hizmet etmesini değerlendirdi:

Ahmet Hakan Altan : Salih Hocamızın bahsettiği bu özellikler akademinin, eğitim sistemimiz ve bölgemiz için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Burada yeri gelmişken şuna da değinmek gerekiyor. Tüm Türkiye genelinde mesleki teknik öğretim genel müdürlüğünün 2018 resmi rakamına göre; melek lisesinden mezun çocuğun kendi okuduğu alanda istihdamı %10 -15 civarındadır. Bir dalda 100 öğrenci yetiştiriyorsunuz, 4 yıl eğitim veriyorsunuz, yatırım yapıyorsunuz ama 4 yılın sonunda o çocukların en fazla 15 tanesi kendi alanına devam ediyor. Bu rakam bizim okulumuzda %70’dir. İnşallah bu akademi ile asansör alanında da kendi sahasında istihdamı arttırmış olacağız. Aynı zamanda Kayseri sanayisi ve eşrafına çok olumlu bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kayseri’de bizim bildiğimiz 135 tane asansör firması var, her firmada birkaç kişi çalışıyor ve alanda eğitim veren Kayseri ve çevresinde okul bulunmuyor. Biz bu şekilde sivil toplum ile iş birliklerini çok önemsiyoruz. Daha nitelikli, daha becerikli, istenen ve aranan elemanları yetiştirmeyi önemsiyoruz.  Bu açıdan akademiye katkı sunana herkese çok teşekkür ederiz.

“ÇALIŞMALAR PANDEMİ SÜRECİNE RAĞMEN HIZ KESMEDİ”

Türkiye ASFED ve KAYSAD üyelerinin özverili çalışmaları ile çok kısa sürede sektör desteği alınarak akademinin ihtiyaçları karşılandı. Son teknoloji ürünler ile yönetmeliklere uygun koşullarda asansör bakım ve montaj eğitimi verecek olan akademinin Eylül 2020’de yeni başlayacak eğitim yılı ile faaliyete geçmesi için ise çalışmalar pandemi sürecine rağmen hız kesmedi.

Akademinin fiziki özelliklerini, projenin Kayseri ayağını takip eden ASFED Eğitim Komitesi Üyesi Nuri Kuzan anlattı:

NURİ KUZAN: Kayseri’deki okulumuzu diğer projelerden ayıran en önemli özelliği, Kocasinan Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde olması sebebiyle bir Çıraklık Okulu özelliği de taşımasından kaynaklanıyor. Bu okulun akşam derslerinin olması hem çalışan hem de ustalık almak isteyen sektör çalışanlarına da hitap ediyor. Bizim şirketimizdeki bir çalışanımızı bu okula kayıt yaptırdık ve 4 gün bizimle çalışırken bir gün okula giderek eğitimine devam edebiliyor. Yani burada hem mesleki ve teknik lise, hem de çıraklı okulu olarak, iki farklı kulvardan asansör eğitimi verilebilecek. Bunun dışında, Kayseri akademimiz bina özelliklerine baktığımızda; yaklaşık 300 metrekare civarında. 5 tane kuyu, bir tane de çalışır asansör olacak. Ayrıca atölyelere merdivenle girildiği için bir de platform kurulacak. Böylelikle öğrenciler, atölyede asansör sistemleri bünyesinde platform kurulumu ve bakımını da görebilecek. Aynı zamanda okulun içinde de bir asansöre ihtiyaç vardı. Biz bunu da tespit ettik, akademi dışında okula aktif çalışır bir asansör montajı da yaparak tüm okulun kullanabileceği bir asansörü de hizmete açacağız.