SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI’NDA GÖREV TESLİMİ

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI’NDA GÖREV TESLİMİ

23 Haziran 2018’de yapılan seçimlerin ardından merakla beklenen yeni kabinenin 9 Temmuz 2018’de açıklanmasının ardından bakanlıklarda da görev teslimleri tamamlandı. Hem sektörümüze hem de  ilgili bakanlığa önemli hizmetlerde bulunan Dr. Faruk Özlü görevini, yeni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teslim etti.

Bakanlığın makam toplantı salonunda gerçekleşen devir teslim töreninde konuşan Varank, Özlü’ye teşekkür ederken; “Yapacak çok işimiz var, çok yoğun bir gündemimiz olacak. Rabbim inşallah milletimize karşı bizleri mahcup etmesin, bizlere hayırlı, faydalı hizmetler yapmayı nasip etsin.” dedi.

“Makamlar geçici, halka hizmet aşkı kalıcı”

24 Mayıs 2016’dan bugüne görevi taşımaktan büyük onur ve gurur duyduğunu belirten Dr. Faruk Özlü ise; Varank’a çok iyi bir altyapı bırakmanın onur ve gururunu yaşadığını dile getirerek, Türkiye’nin bilim, teknoloji ve sanayi temelli kalkınma ivmesinin artarak devam edeceğine yürekten inandığını vurguladı. Makamların gelip geçici, halka hizmet aşkının ise kalıcı olduğu bilinciyle çalıştıklarının altını çizen Özlü, bundan sonra da hangi makamda olursa olsun aynı aşk, şevk ve azimle çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.

MUSTAFA VARANK KİMDİR?

1976 yılında Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Yedikule İlkokulunda, orta öğrenimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden 1999 yılında mezun olan Varank, eğitimini sürdürmek üzere ABD’ye gitti. Varank, Tallahassee Community College’da Ağ Hizmetleri Teknolojisi alanında eğitim aldı ve aynı zamanda Florida State Üniversitesi’nde uzman ve araştırmacı olarak görev yaptı. Yüksek lisansını Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde tamamlayan Varank, eş zamanlı olarak bilgi teknolojileri ve inovasyon araştırmaları yapan Indiana University Pervasive Technology Institute’te araştırmacı ve sistem yöneticisi pozisyonunda görev yaptı.

Yurt dışındaki eğitim ve çalışma hayatını 2005 yılında bitirip Türkiye’ye dönen Varank, Başbakanlık’ta çalışmaya başladı ve 2011’de Başbakan Başdanışmanlığı görevine getirildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri olan Varank, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle 2014’te Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi. 2016 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Büyükelçi unvanı verilen Varank, iyi derecede İngilizce biliyor.

Mustafa Varank, evli ve iki çocuk babasıdır.

YENİ SİSTEMİN İLK KABİNESİ İSE ŞÖYLE:

Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Adalet Bakanı: Abdulhamit Gül

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu

Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar

Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy

Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk

Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank

Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan

Yorumlar kapalı.