SAFRANBOLU’DA BEYAZ BİR DÜŞ VAKTİ…

Yazı: Yeliz Karakütük , Fotoğraf : Gülcan Acar

Karabük’ün Karabük’ten daha meşhur bir ilçesi Safranbolu…

Osmanlı kent mimarisini yansıtan özellikleri ile ise Türkiye’nin göz bebeği ilçelerinden biri…

Safranbolu deyince akla ilk gelen bu özel evlerin karla kaplı manzaralarını ya da adım adım hayat kokan taş sokaklarının kış vakti güzelliğini seyretmek için mesainize kısa bir ara verebilirsiniz. Özel Mesai sayfalarımızda bu sayı, beyaz bir düş vakti Safranbolu’ya yolcuyuz…

Safranbolu barındırdığı tarihi mirası korumayı başarabilmiş ender yaşayan müzelerden birisi… Kent mimarisi ile  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor olması da bu ilçeye biçilen değeri gözler önüne seriyor. Çevresindeki büyükşehirlere yakın mesafelerde olması ise burayı hafta sonunda kısa bir mola için gelen tarih, kültür ve özellikle fotoğraf tutkunlarının tercihi haline getiriyor.

SAFRANBOLU’DA KIŞ…

Safranbolu, görülmeye değer kanyonu, su kemeri ve seyir terasları ile genellikle bahar ve yaz gezi rotası olarak tercih edilir. Ancak Fotoğraf Sanatçısı Gülcan Acar’ın kareleri ile ölümsüzleşen bu manzaralarının ardından, Safranbolu’nun kış mevsiminde ziyaretçilerine beyaz bir düş vakti vadeden cazibesine kapılmamak mümkün değil…

Hıdırlık Tepesi’nden karla kaplı 18. yy evlerini seyretmek, taş sokaklarında dolaşırken yaşlı bir teyze ile sohbet etmek, pencerelere sığınmış güzel kedilerinin başını okşamak, Cinci Han’ında bir sıcak salep ile mola vermek ve akşam oldu mu Safranbolu lezzetleri ile damakları şenlendirip hayattan bir gün çalmak mümkün…

KERVANLARIN KONAKLAMA MEKANI

Osmanlı’nın ekonomik açıdan parladığı bir dönem olan 18 ve 19.yy’da gelişen Safranbolu, İstanbul-Sinop kervan yolunun önemli konaklama mekanlarından birisi olarak biliniyor. Koruduğu kültürel dokusu ile döneminin Türk kültür yapısını, günlük hayatını ve sosyal yaşam biçimini günümüze aktaran yaşayan bir müze adeta… İlçede bulunan iki bin evin, yaklaşık sekiz yüzü koruma altındadır.

NASIL GİDİLİR?

Safranbolu, Ankara’ya 220 km, İstanbul’a 380 km uzaklıkta ve oldukça kolay bir ulaşım imkanı sağlıyor. İstanbul-Ankara karayolu üzerinde Gerede kavşağını takip ederek Karabük’e geldikten sonra, devam eden 82 km sonra ile Safranbolu’ya ulaşabilirsiniz.

Ankara-Safranbolu otobüs yolculuğu ise 3 saat sürüyor. Uzak şehirlerden gelecekler havayolunu tercih edebilir. Bu durumda Ankara ve ya Kastamonu’ya gelerek buradan karayolu ile Safranbolu’ya ulaşmak mümkün. Otobüs ile Kastamonu-Safranbolu arası ise 1 saat 15 dakika sürüyor.

NEREDE KALINIR?

Safranbolu’ya gidip de eski Osmanlı konaklarında kalmadan gelmek, kanımca bu geziye haksızlık olacaktır. Safranbolu’da pek çok konak, Osmanlı döneminde olduğu gibi bir konuk evi olarak hizmete açık. Ancak bunlardan bazıları Osmanlı mimarisi ile günümüz modern dokularını bir araya getiren eşsiz butik oteller olarak Kültür Bakanlığı desteği ile hizmete açılmış. Çoğu aile işletmesi olan bu birbirinden güzel ve konforlu butik otellerden size önerebileceğimiz, Safranbolu’nun eski ismi ile anılan Kültür Bakanlığı’nın kültürel miras listesindeki DADİBRA Konak olabilir. Hem modern yaşam koşullarını bulabileceğiniz hem de bir romantizm yaşayarak eskinin ruhunu içinize çekebileceğiniz unutulmaz bir konak keyfi yaşayabilirsiniz.  Zengin kahvaltı menüsü ise Safranbolu’yu tepeden izleyeceğiniz bir manzara eşliğinde sunuluyor.

Safranbolu İsmi Nereden Gelir?

İlçenin ilkçağlardaki adı “Dadybra”. Türk egemenliğine girince “Zalifre” olarak çevriliyor. Daga sonra “Borglu” oluyor. Osmanlı döneminde “taraklı Borglu” oluyor. 18.’da ise “Zağfiren-Borlu” ve “Zafranbolu” olarak anılıyor. 1940’da ise bugünkü ismi olan “Safranbolu” olarak anılıyor.

Etiketler: , , ,

Yorumlar kapalı.