FAS’IN MAVİ İNCİSİ “CHEFCHAOUEN”

FOTOĞRAF-YAZI : SABRİ SAVCI / Görüntü Yönetmeni – Fotoğrafçı

 

FAS’IN MAVİ İNCİSİ

CHEFCHAOUEN (ŞAFŞAVAN)”

“Fas’ın Mavi İncisi” Cebelitarık’ın mavi şehri Chefchaouen  (Şafşavan), diğer Fas şehirleri gibi surlarla çevrilmiş Medinası (Eski Şehir) ile adeta orta çağdan kalmış bir şehir. Fotoğraf meraklıları için eşsiz bir deneyim sunan adeta bir fotoğraf cenneti…

Eski zamanlarda şehri korumak amacı ile yapılan surlar ve bu surlarla birlikte şehrin dışına açılan kapıları günümüzde hâlâ ayakta… Tüm güzelliği ile eski şehri korumaya devam eden bu kapılar, geçmişin büyüsüne açılan birer ruh bekçileri gibi…. Rif dağların eteklerinde kurulmuş daracık sokakları, kaldırımları, merdivenleri, evleri, saksıları ve neredeyse çiçekleri bile masmavi bir şehir. Burada yer ve gök birbirine karışırcasına mavi… Öyle ki daracık sokaklarında yürürken, mavilikler sizi gökyüzünde ya da bir akvaryumda gibi hissettiriyor.

 

Chefchaouen (Şafşavan)’a gece vakti Rif dağlarının eteklerindeki virajlardan kıvrılarak ulaştık. Şiddetli yağan yağmur altında önce oteli bulduk ve sonra eşyalarımızı taşıdık. Gece Orta Çağdan kalma izlenimi uyandıran Medina’nın ıssız sokaklarında korkmadık dersek yalan olur. Burada mutlaka eşyalarımız için yardım etmek isteyenler olur. Elbette Fas’ın her bölgesinde olduğu gibi bahşiş olmazsa olmaz ama miktarı beğenmeyip sorun çıkartma riskini de göze almanızı tavsiye ederim.

“Şehrin geçmiş ruhlarının bekçileri”

Süprizlerle dolu şehir bizi gündüz sıcağıyla gece yağan şiddetli yağmuru ile şaşırtabiliyor. Burada gezerken her duruma göre hazırlıklı olmanızda fayda var. Mavi sokakların her yanı ayrı bir fotoğraf karesi arzusuyla sizi kendine çekiyor.  Her yol ayrımında “hangi yöne” diye düşünmeden labirenti andıran sokakların büyüsüne kapılıp gitmek hatta zaman zaman gerçek manada kaybolmak da mümkün. Zaten öyle ki; masmavi evlerin ortasına gizlenmiş küçücük avlularını, o avlulara açılan güzel kapıları, yerel giysileri ile dolaşan şehir insanlarını tanımak ve keşfetmek için o sokaklarda kaybolmanız gerekiyor. Her sokakta sizi inanılmaz sıcaklıkta güzellikler  bekliyor. Şehrin geçmiş ruhlarının bekçileri olarak nitelendirdiğim kapıların güzelliği ve çinilerle süslenmiş yüzeyleri ise size her dafasında başka bir hayale çıkartyor.

Dükkanların önünde oturan amcalara, teyzelere eğer “marhaba” derseniz, güler yüzlü bir karşılıkla size “şükran” diyorlar. Medina’nın daracık sokakları argan yağı, deri işleri, kilimleri satan küçücük dükkanları Fas’ın diğer şehirlerinde görmediğiniz yerel el sanatları, dokuma battaniyeler, el örmesi örtüler, mis kokulu rengarenk sabunlar ile adeta bir çarşı pazar alanında pazarlık  yaparak alışveriş yapabilirsiniz.

Şehrin masmavi evleri ve sokakları gezginlerin dışında, fotoğraf sevenlerinde ilgi odağı olmasına ve her yerde fotoğraf makinaları bulunmasına karşın yerel halk  fotoğraf çektirmeyi sevmiyorlar. Uzaktan da olsa fotoğraf çekmek isterseniz ya da yalnışlıkla kadrajınıza girerlerse insanlardan izin almayı sakın ihmal etmeyin.

Kasbah (Küçük Kale)

Daha çok Arap medeniyetlerinde görülen ve şehrin en yüksek noktasına kurulan Kasbah (Küçük Kale) şehri tepeden izlemek için ideal bir nokta. Kasbah; şehir saldırı anındayken önemli ve zengin kişiler içinde yaşadığı, savunması kolay penceresiz kale benzeri kırmızı sur duvarlarından oluşuyor. Şehri üst bakışla panaromik görmenin yanı sıra, mavi ve beyaz evlerin kahverengi çatılarını da görebiliyorsunuz.

 

Neden bütün şehir maviye boyanmış?

Her yönü ile mavi şehir çok etkileyici ve bunun farkında olan halk kentin özgün kültürünü korumuş ve gelecek kuşaklara aktarmıştır.1400’lü yıllarda İspanya’dan gelen Yahudiler tarafından kurulmuş ve yüzyıllar boyunca da dış dünyaya ve farklı kültürlere kapalı bir şekilde varlığını sürdürmüş.

Rivayete göre; tüm şehrin maviye boyanması zamanında İspanyol Musevilerinin buraya gelip başlatmış oldukları bir gelenek. Kutsal kitaplarında “kıyafetlerinize mavi iplikler takın” yazması mavi rengi yaşamlarının her alanında kullanmalarına sebep olmuş.  Kıyafetler, evler, sokaklar, merdivenler…. Diğer bir inanışa göre ise mavi rengin sivrisinekleri kovduğuna inanılıyor. Mavi rengin sıcak havalarda evlerini ve sokaklarını serin tuttuğu ise ayrı bir inanış. Kimi insanlar ise mavi rengin yatıştırıcı ve huzur verici olması nedeniyle bu geleneği devam ettiriyorlar. Mavi rengin sebebi ne olursa olsun, bugüne kadar geleneğe göre halk, evlerini ve sokaklarının merdivenlerini yılda iki kez maviye boyamaya devam ediyor.

Mavi Şehrin Tatları

Biraz dinlenmek için oturabileceğiniz pek çok kafeterya bulmak mümkün.  Bir çay molası ise şehre özel nane çayı içebilirsiniz. Az şekerli ya da şekersiz demezseniz yöreye özgü olan bu nane çayı bol şekerli olarak sunuluyor.

Toprak kaplarda pişirilen sebzeli ve etli, tavuklu yemeklerin genel adı TAJIN. İnce bulgurdan yapılan KUSKUS pilavı da çok popüler ve yanı sıra safran, tarçın, kimyon gibi baharatlar da sık kullanılıyor. Lokantalarda yemek beklerken ikram edilen yeşil zeytin ve taş fırından yeni çıkmış sıcacık ekmek geliyor ve iştah açıyor.

Chefchaouen (Şafşavan) sadece mavi sokakları görmeye değil, huzurlu ve sakin bir şehirde dinlenmek isteyenler, alışveriş yapmak isteyen ve bu mavi şehri fotoğrafları ile ölümsüzleştirmek isteyen fotoğraf tutkunları için vazgeçilmez güzellikler sunuyor.

Etiketler: , , ,

Yorumlar kapalı.