2019 ASANSÖR SEKTÖR RAPORU AÇIKLANDI SEKTÖR YAKLAŞIK %16 KÜÇÜLDÜ

Haber: Yeliz Karakütük

2019 ASANSÖR SEKTÖR RAPORU AÇIKLANDI

SEKTÖR YAKLAŞIK %16 KÜÇÜLDÜ

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün her yıl analiz ederek raporladığı asansör sektör raporu açıklandı. Asansör Sektör Raporu 2019, başlığında toplanan veriler asansör sektörünün son yıllardaki seyri hakkında dikkat çekici bilgileri içeriyor. Rapora göre; kırmızı etiketli asansör sayısı bir önceki yıla göre azalmış olmasına rağmen, 2018 denetimlerinde yapılan incelemelere göre Türkiye’de hali hazırda kırmızı etiketli asansör sayısı halen %51’leri işaret ediyor. Firma ve istihdam rakamlarımda da bir önceki yıla göre azalma tespit edilen sektör yaklaşık %16 küçülme gösteriyor.

Asansör Sektör Raporu 2019 göre; 2018 yılında, toplam 434 bin 717 adet asansörün periyodik kontrolü yapılmış olup, 223 bin 433 adet asansöre (%51) kırmızı etiket, 21 bin 122 adet asansöre (%5) sarı etiket, 102 bin 405 adet asansöre (%24) mavi etiket ve 87 bin 757 asansöre de (%20) yeşil etiket iliştirilmiş.

 

TÜRK MARKALARIN İHRACATI DİKKAT ÇEKİYOR

Bakanlığın hazırladığı sektör raporunda yerli markaların artan pazar paylarına dikkat çekilerek, konunun ilgi ile takip edildiği belirtiliyor. Rapordan yapılan açıklamada; “Son yıllarda yurtdışına montaj, komple (paket) asansör satışı gibi alanlarda Türk firmaların çalışmalar yaptığı görülmeye başlanmıştır. Ayrıca Türk Cumhuriyetleri, Orta Asya ve AB ülkelerinde asansör montaj işleri yapan firmalarımızın sayısında da önemli bir artış söz konusudur. Özellikle Afrika ülkeleriyle olan dış ticaret gelişmesiyle birlikte, Türk asansör firmalarının bu ülkelerdeki yatırımlarının arttırmasına neden olmuştur. Uzak doğudan Güney Amerika’ya kadar aksam ihracatı yapılıyor olması rekabet gücünün kayda değer olduğunu göstermektedir.” ifadeleri kullanılıyor.

 

SEKTÖR YAKLAŞIK %16 KÜÇÜLDÜ

Raporun en dikkat çeken yanı ise kayıtlı asansör montaj ve imalat firması sayılarındaki azalma ile istihdamdaki düşüş olarak görülüyor. Rapordan edindiğimiz bilgiler ışığında yaptığımız çıkarımlar doğrultusunda; asansör sektörü bir önceki yıla göre yaklaşık %16 küçülme gösteriyor. 2019 raporuna göre; 6948 sayılı “Sanayi Sicil Kanunu” gereği, sanayi sicil kaydı bulunan asansör montaj ve asansör aksam imalat firması sayısı toplamda 2 bin 778 adet iken güncel yıllık işletme cetveli veren asansör montaj ve asansör aksam imalatı firması sayısı da bin 967 adettir. İdari personel ile birlikte sektörde çalışan kişi sayısı ise 31 bin 975 kişi olduğu görülmektedir.” Asansör Sektör raporu 2018 verilerine baktığımızda ise; yıllık işletme cetveli veren asansör montaj ve asansör aksam imalatı firması sayısı da 2 bin 337 iken, çalışan personel sayısı 37 bin 370 adettir. Buna göre asansör sektörü bir önceki yıla göre yaklaşık %16 civarında küçülme gösteriyor.

 

SEKTÖRÜN DIŞ TİCARET HACMİ YAKLAŞIK %19 AZALDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı Asansör Sektör Raporu 2019’a göre sektörün dış ticaret hacminde de bir önceki yıla göre azalma görülüyor. 2019 raporuna  sektörün dış ticaret hacmi toplamda 312 milyon Dolar. Ancak Bakanlığın bir önceki yıl yayımladığı Asansör Sektör Raporu 2018’e baktığımızda sektörün dış ticaret hacminin 383 milyon dolar olduğu görülüyor. Buna göre sektörün dış ticaret hacminde 71 Milyon Dolar civarında bir kayıp ile yaklaşık %19 civarında azalma gözlemleniyor.

Tüm bunlarla birlikte dışa bağımlığını azaltarak ithalatını azaltan sektör, 2018 yılında  56 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlalığına sahip oldu. Asansör sektörünün 2018 yılında toplam ihracatı 165 milyon 619 bin 906 olurken, toplam ithalatı 146 milyon 754 bin 384 olarak kaydedilmiştir.

 

“ASANSÖR SEKTÖRÜ GELECEK YILLARDA ATILIMA GEÇECEK”

Raporda sektörün 2014-2023 projeksiyonuna yer veriliyor. Buna göre; önümüzdeki dönem itibarıyla, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ), Belediyeler işbirliği halinde Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projelerine, ait gelir grubuna ve yoksullara yönelik sosyal konut projelerine, İstanbul, Ankara, İzmir, Adan, Diyarbakır gibi büyükşehirlerimizde kentsel dönüşüm projelerine yer verecek. İnşaat sektörünün bu noktada atılım içerisinde olacağı düşünüldüğünde, Türk asansör sektörünün de aynı oranda atılıma geçeceği ön görülmektedir.

Rapor işbirliği ve güç birliği projesi ile bir araya gelmesi yönünde de önerilere yer verilerek ortak tedarik, tasarım, pazarlama, laboratuvar, imalat gibi konularda birleşilmesi çağrısında bulunuldu. Raporda tavsiye edilen bu yapıya örnek olarak ise GETA Grup çalışmaları gösterildi.

Etiketler: , , ,

Yorumlar kapalı.